Powłoka ceramiczna lakieru, co to jest?

 

Lakier samochodowy to chyba najważniejszy czynnik dobrej prezencji auta. Dobrze utrzymany i czysty robi ogromne wrażenie i potrafi podnieść prestiż każdego samochodu. Niestety z biegiem czasu ulega zabrudzeniom oraz zarysowaniom oraz poważniejszym uszkodzeniom. Jest także wrażliwy na warunki atmosferyczne, które potrafią obniżyć jego walory wizualne oraz ochronne.

Jednym ze sposobów na przedłużenie jego żywotności jak i podniesienie estetyki auta jest nałożenie powłoki ceramicznej. Zabezpiecza ona lakier przed zanieczyszczeniami, warunkami pogodowymi, solą drogową itp. Niestety w obecnych czasach lakiery samochodowe są innej jakości niż w ubiegłym milenium ze względu na choćby przepisy unijne, ale także zwykłe oszczędności producentów i dobrym pomysłem jest wspomagać i zadbać dodatkowo o karoserię naszych ukochanych czterech kółek. Powłoka ceramiczna nadaje powierzchni auta właściwości hydrofobowe dzięki czemu woda spływa z niej natychmiastowo i nie wpływa negatywnie na jej stan utrudniając rozwijanie się korozji. W wyniku takiego działania brud nie przylega do lakieru, a nawet jeśli, to łatwiej pozwala się usunąć. Ta właściwość powoduje rzadszą konieczność odwiedzenia myjni, która jak wiadomo nie wpływa korzystnie na powłokę lakierniczą. Coraz popularniejsza w ostatnim czasie warstwa powłoki ceramicznej to nowoczesne rozwiązane oparte na nanotechnologii, która utwardza lakier czyniąc go nieco trwalszym i bardziej odpornym na mikrorysy. Jej grubość to zaledwie kilka mikronów więc nie chroni ona samochodu przez poważniejszymi zarysowaniami lub uszkodzeniami jak choćby oklejenie folią, ale jest łatwiejsza w aplikacji i przeważnie tańsza. Ceramika daje natomiast ochronę przed chemią zawartą w środkach myjących, ptasimi odchodami i czynnikami drogowymi takimi jak np. sól czy choćby promieniowaniem UV powodującym płowienie koloru. Oprócz funkcji czysto zabezpieczających powłoka ceramiczna posiada także właściwości podnoszące walory wizualne samochodu. Podkreśla oraz uwydatnia kolor, wydobywając jego głębię. Nadaje mu także efekt szklistości co odbija światło i czyni go bardziej błyszczącym. Co ciekawe warstwę ceramiki można także nałożyć na inne części samochodu takie jak koła, szyby czy zewnętrzne elementy plastikowe nadając im takie same właściwości jak w przypadku lakieru.

Czy w takim razie są jakieś wady zastosowania powłoki ceramicznej? Technicznie rzecz biorąc w zasadzie nie. Jedynie do czego można mieć zastrzeżenia to to, że jeśli element na który nakładamy powłokę posiada wady wizualne to owa powłoka jeszcze je podkreśli. Dlatego nie zaleca się nakładania ceramiki na lakiery w złym stanie z widocznymi rysami, uszkodzeniami czy wypłowiałymi miejscami. Jako wadę można także zaliczyć cenę nałożenia powłoki ceramicznej choć to jest sprawa względna i zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Za takową usługę należy bowiem zapłacić od dwóch do aż kilku lub w skrajnych przypadkach nawet kilkunastu tysięcy złotych. Można oczywiście spróbować swoich sił i samemu spróbować zaaplikować warstwę ceramiki na samochód jednak jest to niezwykle czasochłonne i po prostu bardzo trudne głównie z tego względu, że wiąże się to przede wszystkim z ogromem czynności przygotowujących to samej aplikacji oraz posiadaniem odpowiedniego pomieszczenia. Kiedy już zdecydujemy się na powłokę ceramiczną to musimy pamiętać, że istnieją jej różne rodzaje co determinuje jej jakość oraz czas na jaki się utrzymują. Najlepsze ceramiki potrafią zabezpieczać lakier nawet do 10 lat co jest doskonałym wynikiem. W zależności od składników jakie zawiera dana powłoka np. krzem czy tytan daje ona różne efekty. Jedne są lepsze w poprawianiu koloru lakieru, innego lepiej ją zabezpieczają a jeszcze inne dłużej się utrzymują. W ofercie naszego sklepu auto detailingowego mieszczącego się w Bydgoszczy znajdziesz wiele rodzajów powłok najlepszych producentów takich jak : Aqua, CarPro oraz FX Protect.

Niestety samo nałożenie ceramiki nie zapewnia ochrony samochodu bez konieczności naszego dalszego udziału w tym procesie. Wiąże się to z odpowiednim dbaniem o nią i umiejętnym obchodzeniem się z autem podczas czynności pielęgnacyjnych. Przede wszystkim co jakiś czas należy odnowić jej właściwości hydrofobowe stosując np. quick detailery na bazie SIO. Trzeba także pamiętać o spłukiwaniu jej przynajmniej raz w tygodniu czystą wodą żeby usunąć nawarstwiający się brud pogardzający parametry ochronne i wizualne. Podczas mycia koniecznie należy używać środków o neutralnym pH korzystając z dość miękkiej mikrofibry, a jeśli już chcemy używać gąbki to starajmy się wykonywać ruchy proste zamiast kolistych. Żeby dłużej cieszyć się nałożoną powłoką zaleca się raczej unikać myjni automatycznych i ograniczyć stosowanie aktywnej piany na myjniach bezdotykowych ze względu na jej agresywne właściwości.

Jeżeli zdecydują się Państwo na samodzielną aplikacje powłoki ceramicznej to zapraszamy do naszego sklepu auto detailingowego mieszczącego się w Bydgoszczy przy ul. Białogardzka 7. Służymy fachową poradą w doborze odpowiednich produktów do przygotowania lakieru oraz położenia powłoki ceramicznej.

Polecane produkty

AQUA Graphene Coating - 15ml - powłoka ceramiczna

AQUA Graphene Coating - 15ml - powłoka ceramiczna

AQUA Graphene Coating 15ml powłoka ceramiczna
FX PROTECT NANO SHAMPOO - szampon - 1l

FX PROTECT NANO SHAMPOO - szampon - 1l

FX PROTECT NANO SHAMPOO szampon 1l

Polecane artykuły

Auto detailing co to jest?

Auto detailing co to jest?

Auto detailing to wieloetapowy złożony proces czyszczenia oraz zabezpieczenia całego pojazdu lub jego elementów wewnątrz jak i na zewnątrz. Celem takich działań jest podniesienie estetyki oraz przedłużenie żywotności elementów samochodu za pomocą specjalistycznej chemii samochodowej jak np. wosk, quick detailer czy dresing. Auto detailing można podzielić na dwie kategorie:1. Detailing wnętrza to nic innego jak precyzyjne czyszczenie za pomocą kosmetyków samochodowych przestrzeni pasażerskiej oraz...
Ceramika do silnika - wyjaśniamy

Ceramika do silnika - wyjaśniamy

Ceramika do silnika to najnowsza zaawansowana technologia nano ceramiki odbudowująca powierzchnie metalu podczas tarcia. Podczas procesu tarcia między tłokiem a cylindrem zachodzi proces stopniowej nadbudowy powierzchni metalowej przez twardą powłokę ceramiczną o grubości 500-700nm. Poza odbudową ceramika charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem tarcia co ma pozytywny wpływ na pracę silnika. W trakcie trwania procesu odbudowy, który trwa do 1500km dochodzi do wypełnienia ubytków i zarysowań...
Jak prawidłowo umyć samochód?

Jak prawidłowo umyć samochód?

Jak prawidłowo umyć samochód? Samodzielne mycie samochodu to duży plus dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i środki finansowe na myciu auta. Dzięki samodzielnemu myciu możemy postawić także na środki o zdecydowanie lepszej jakości, które pozostaną z nami na dłużej. Jeśli wiec mamy miejsce i czas do tego, aby umyć auto we własnym zakresie, jak najbardziej warto z tego skorzystać. Nasze auto będzie bowiem dopilnowane przez nas samych najlepiej, natomiast efekt finalny będzie równie...